Wszyscy kochamy klocki LEGO. Co trzeba wiedzieć o tej marce?
Klocki sygnowane logo LEGO od dziesięcioleci są uwielbiane na całym świecie wśród ich miłośników są zarówno dzieci, jak i dorośli. Co ważne, ci drudzy swój stosunek do duńskiej marki motywują nie tylko względami sentymentalnymi. Przy projektowaniu kolejnych zestawów, producent bierze też pod uwagę oczekiwania bardziej wymagających użytkowników.
Od drewnianej kaczki do Legolandu
Historia LEGO sięga lat 30. ubiegłego wieku, kiedy warsztat duńskiego rzemieślnika Ole Kirk Christiansena strawił pożar. Na domiar złego, niedługo wcześniej zmarła jego żona. Dzieci Christiansena trudno przeżyły te tragiczne wydarzenia. By choć trochę je rozweselić, wystrugał on z drewna zabawkową kaczkę. Najmłodsi tak ucieszyli się z prezentu, że Christiansen rozpoczął – z początku na niewielką skalę – produkcję właśnie drewnianych kaczek. Jego oferta spotkała się w okolicy z dużym zainteresowaniem.
Zastanawiając się nad możliwościami poszerzenia swojej oferty, wpadł na pomysł produkcji klocków. Z początku, jak nietrudno się domyślić, były one wykonane z drewna. Kilka lat po II wojnie światowej Christiansen zaczął eksperymentować z tworzywami sztucznymi, wypuszczając na rynek pierwsze plastikowe cegiełki. Prawdziwy przełom – zarówno dla samej marki, jak i światowej branży zabawkarskiej – przyniósł jednak dopiero koniec lat 50. Wtedy to, po śmierci ojca, LEGO przejął syn – Godtfred Kirk Christiansen.
Początek kadencji nowego właściciela wiązał się z wprowadzeniem innowacyjnego systemu łączenia klocków. Użycie wypustek oraz gniazd gwarantowało pewność połączenia poszczególnych elementów i pozwalało na tworzenie bardziej zaawansowanych konstrukcji. To właśnie ten patent przyniósł firmie międzynarodową popularność i uczynił klocki LEGO kultowym produktem (sprawdź).
Ważnym okresem w historii marki były też lata 70. To właśnie wtedy w zestawach zadebiutował charakterystyczny ludzik LEGO, będący najbardziej rozpoznawalnym elementem kloców. Wówczas wprowadzono również ruchome elementy, które zrewolucjonizowały sposób postrzegania klocków.
Klocki LEGO – różnorodność zestawów
Obecnie oferta klocków LEGO jest na tyle zróżnicowana, że każdy miłośników klocków znajdzie w niej coś dla siebie – bez względu na wiek, umiejętności i zainteresowania. Dla najmłodszych przeznaczone są zestawy z serii Duplo, które dzięki większym wymiarom zapewniają bezpieczne i łatwe układanie. Nieco starsze dzieci uwielbiają natomiast serie City i Creators, pozwalające na budowę miast, pojazdów i budynków. Najbardziej zaawansowana seria to natomiast Lego Technics, której najnowsze zestawy pozwalają na wprowadzenie do zabawy elementów robotyki.
LEGO ma stałe miejsce w popkulturze
Dziś, ponad sześć dekad po wprowadzeniu na rynek pierwszego zestawu, marka LEGO jest czymś więcej niż tylko producentem zabawek. W świecie stworzonym z jej klocków rozgrywa się akcja wielu gier, komiksów i filmów animowanych, a ludzik LEGO jest jednym z najważniejszym symboli popkultury. O znaczeniu dorobku Duńczyków bardzo dobrze świadczy też popularność sygnowanych logo firmy parków rozrywki – Legolandów.